سه شنبه 18 اسفند 1383

اعطاي جایزه هلمن- همت به تقی رحمانی نويسنده دربند ايراني، سازمان دیده بان حقوق بشر

hrw.jpg
(نیویورک، ٧ مارس ٢٠٠٥) سازمان دیده بان حقوق بشر که یک سازمان غیر دولتی است و مقر آن در نیویورک میباشد امروز با انتشار بیانیه ای خبر از اعطای جایزه هلمن- همت به تقی رحمانی نویسنده دربند ایرانی داد.
هر سال سازمان دیده بان حقوق بشر جایزه هلمن-همت را به نویسندگانی که بخاطر بیان افکار خود و انتقاد از دولت تحت فشارو آزار قرار میگیرند اعطا می‌کند.
در طول ربع قرنی که از انقلاب ایران میگذرد تقی رحمانی ١٧ سال از آن را در زندانهای ایران گذارنده است. تقی رحمانی در نوشته های خویش به نوگرایی دینی و تاریخ سیاسی ایران میپردازد. این نویسنده ٤٥ ساله از منتقدین شیوه اعمال حکومت دینی در ایران میباشد. وی نویسنده ٢٦ کتاب و جزوه و مقالات متعددی در روزنامه ها و مجلات است.
به گفته جو استورک مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر در واشنگتن: " تقی رحمانی بیش از یک سوم عمر خود را به جرم بیان افکارش در زندان بسر برده است. تجربه زندگی وی شهادت تلخی ازوضع اسفناک نویسندگان و منتقدین و نحوه برخورد دولت ایران با آنان میباشد."
دیده بان حقوق بشر از دولت ایران خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تقی رحمانی شد.
تقی رحمانی در سال ١٣٦٠ به جرم نویسندگی در نشریه زیرزمینی پیشتاز به ٣ سال حبس محکوم شد. وی دوباره در سال ١٣٦٥ بخاطر نوشته هایش در زمینه نوگرایی دینی دستگیر و اینبار برای ١١ سال به زندان محکوم شد. پس از آزادی در سال ١٣٧٦ تقی رحمانی به همکاری با روزنامه ها و مجلات اصلاح طلب پرداخت.
در اسفند ١٣٧٩ او دوباره دستگیر شد وبه مدت ١٤ ماه درحبس بسر برد. تقی رحمانی همراه با دو همکارش هدی صابر و رضا علیجانی در خرداد ١٣٨٢ از سوی مدعی العموم تهران، سعید مرتضوی، بدون هیچ دلیل قانونی بازداشت شدند و پس از گذشت ٢٢ ماه کماکان در بند بسر میبرند.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

جوایز هلمن-همت از سال ١٣٦٩ از سوی سازمان دیده بان حقوق بشر به نویسندگان اعطا میشود. این جایزه تاکنون به بیش از ٤٠٠ نویسنده از ٨٨ کشور مختلف تعلق گرفته است. هر ساله پس از تصمیم گیری یک هییت داوری که شامل نویسندگان، سردبیران و روزنامه نگارانی است که موارد نقض آزادی بیان را دنبال میکنند این جوایزبه نویسندگان اعطا می‌شود.

دنبالک: http://mag.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/19098

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'اعطاي جایزه هلمن- همت به تقی رحمانی نويسنده دربند ايراني، سازمان دیده بان حقوق بشر' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016