شنبه 2 مهر 1384

متن كامل قطعنامه شوراي حكام عليه ايران، ايرنا

وين، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۴/۰۷/۰۲‬
سياسي. هسته‌اي. حكام. پيش‌نويس. اروپا. ايران
شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بعد از ظهر شنبه در ششمين و آخرين روز نشست تابستاني اين شورا با راي مثبت ‪ ۲۲‬كشور از مجموع ‪ ۳۵‬كشور عضو قطعنامه پيشنهادي اتحاديه اروپا درباره جمهوري اسلامي ايران را تصويب كرد.

به گزارش خبرنگاران ايرنا از محل برگزاري نشست، از مجموع ‪ ۳۵‬كشور عضو شوراي حكام ‪ ۲۲‬كشور به قطعنامه راي مثبت دادند، ‪ ۱۲‬راي ممتنع و نماينده ونزوئلا به آن راي منفي داد.

با اين راي‌گيري عملا تلاش‌هاي آمريكا و اتحاديه اروپا براي دستيابي به "اجماع" ناكام ماند و اين قطعنامه تنها با "آراي نسبي" اعضا تاييد شد.

در قطعنامه شوراي حكام كه همان پيش نويس پيشنهادي روز گذشته كشورهاي انگليس، فرانسه و آلمان است، تعليق كامل غني‌سازي اورانيوم توسط ايران، تعليق مجدد فعاليت مركز يو.سي.اف اصفهان، توقف ساخت نيروگاه آب سنگين اراك، دادن اختيارات فراتر از قوانين آژانس به مديركل براي دسترسي به اشخاص، مراكز و اسناد خاص در ايران گنجانده شده است.

تصويب و اجراي پروتكل الحاقي توسط مجلس ايران از ديگر خواسته‌ها در اين پيش نويس است.

در اين قطعنامه همچنين از مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خواسته شده است، گزارش جديدي درباره برنامه‌هاي هسته‌اي ايران به شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ارايه دهد.

در اين قطعنامه ارجاع پرونده هسته‌اي ايران به شوراي امنيت درخواست نشده است.

خانم "مليسا فلمينگ" سخنگوي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي پس از راي گيري با حضور در جمع خبرنگاران با بيان اينكه متن قطعنامه با پيش نويس ارايه شده از سوي سه كشور اروپايي تغييري نكرده است، گفت: آمريكا،انگليس، آلمان، فرانسه، كانادا، استراليا، ايتاليا، سوئد، هلند، مجارستان، ژاپن، كانادا، پرتقال، بلژيك، اسلواكي، اتريش، هند، آرژانتين، اكوادور، سنگاپور، غنا و كره جنوبي به اين قطعنامه راي مثبت دادند.

همچنين چين، نيجريه، يمن، الجزاير، برزيل، مكزيك، روسيه، سريلانكا، ويتنام، پاكستان، آفريقاي جنوبي و تونس در راي‌گيري به قطعنامه راي ممتنع دادند.

ونزوئلا از كشورهاي آمريكا لاتين تنها كشوري بود كه در راي‌گيري به پيش نويس قطعنامه پيشنهادي اتحاديه اروپا راي منفي داد.

متن كامل اين قطعنامه به شرح ذيل است:
‪ (a‬با يادآوري قطعنامه‌هاي مصوب شوراي حكام در تاريخ هاي
‪ 11‬آگوست ‪(GOV/2005/64)2005‬
‪ 29‬نوامبر ‪(GOV/2004/90) 2004‬
‪ 18‬سپتامبر ‪(GOV/2004/79) 2004‬
‪ 18‬ژوئن ‪(GOV/2004/49) 2004‬
‪ 13‬مارس ‪(GOV/2004/21) 2004‬
‪ 26‬نوامبر ‪(GOV/2003/81) 2003‬
‪ 12‬سپتامبر ‪(GOV/2003/69) 2003‬
بيانيه شوراي حكام در تاريخ ‪ 19‬ژوئن ‪ (GOV/OR.1072) 2003‬و نتيجه‌گيري رييس شوراي حكام در تاريخ مارس ‪ ( GOV) 2005‬و ژوئن ‪(GOV)2005‬
‪ (b‬با اشاره به اينكه در ماده چهار پيمان منع گسترش سلاح هاي هسته‌اي قيد شده هيچ چيزي در اين پيمان نمي‌تواند بر حقوق غيرقابل ترديد همه گروه هاي امضاكننده اين پيمان مبني بر توسعه تحقيقات، توليد و استفاده از انرژي هسته‌اي براي مقاصد صلح آميز بدون تبعيض و منطبق با مواد يك و دوي اين پيمان تاثير بگذارد،
‪ (c‬با تقدير از دبير كل و دبيرخانه آژانس به خاطر تلاش هاي حرفه‌اي و بي طرفانه در راستاي اجراي توافق پادمان در ايران براي حل مسايل مهم پادمان در اين كشور و راست آزمايي اجراي تعليق در ايران،
‪ (d‬با يادآوري قصور ايران در برخي موارد در طول زمان تمديد شده براي اجراي تعهدات خود در توافق پادمان پيمان منع توليد و تكثير (‪(INFCIRC 214‬ در زمينه اعلام مواد اتمي، فرآوري مجدد و استفاده از آنها و همچنين اعلام تاسيساتي كه اين مواد در آنها فرآوري مجدد و ذخيره مي‌شوند كه دبير كل در گزارش ‪ GOV/2005/67‬مورخ ‪ ۱۰‬نوامبر ‪ ۲۰۰۳‬به آنها اشاره و در گزارش ‪GOV‬ ‪ /۲۰۰۵/۶۷‬مورخ دوم سپتامبر ‪ ۲۰۰۵‬تاييد كرد،
‪ (e‬همچنين با يادآوري اين كه شوراي حكام نيز در قطعنامه ‪GOV/2003/81‬ از آن ابراز تاسف كرد و سياست پنهان كاري ايران منجر به نقض بسياري از تعهدات اين كشور در توافق پادمان هسته‌اي شده است،
‪ (f‬با يادآوري اين كه مدير كل در گزارش دوم سپتامبر ‪ ۲۰۰۵‬خود ذكر كرده بود كه پيشرفت‌هاي خوبي در اصلاح نقض‌هاي ايران ايجاد شده است، و با يادآوري توانايي آژانس در تاييد اظهارات اخير ايران در موارد خاص، ‪ (g‬با توجه به اين كه همان طور كه در دبير كل گزارش داد، آژانس هنوز در موقعيتي نيست كه بتواند با وجود دو سال و نيم بازرسي و تحقيقات گسترده و همچنين شفاف سازي كامل و بيش از حد ايران، برخي مسايل مهم را روشن كند، ‪ (h‬نامطمئن از انگيزه ايران در عدم اعلام مواد و فعاليت هاي اتمي در طول مدت تمديد شده و همچنين انگيزه اين كشور در پيگيري سياست پنهان كاري تا اكتبر سال ‪ ۲۰۰۳‬ميلادي،
‪ (i‬نگران از شكاف هاي مداوم در شناخت آژانس از ابعاد حساس تكثير برنامه اتمي ايران،
‪ (j‬با يادآوري تاكيدهايي كه در قطعنامه هاي پيشين درباره تدابير اعتمادساز صورت گرفته و تاييد مجدد اين امر كه اجراي كامل و مداوم تعليقي كه مدير كل آژانس در ‪ ۱۴‬نوامبر ‪ ۲۰۰۴‬آن را به عنوان يك اقدام داوطلبانه و اعتماد ساز غيرالزام آور خوانده و قرار است مورد راست آزمايي آژانس قرار گيرد، به عنوان اساس رسيدگي به ديگر موضوعات باقي مانده،
‪ (k‬با ابراز تاسف نسبت به اين كه ايران تاكنون به درخواست شوراي حكام در قطعنامه ‪ ۱۱‬آگوست ‪ ۲۰۰۵‬مبني بر از سرگيري تعليق كامل همه فعاليت هاي مربوط به غني‌سازي از جمله توليد مواد اوليه شامل آزمايش و يا توليد در تاسيسات تبديل اورانيوم،
‪ (l‬همچنين با ابراز نگراني نسبت به اين كه ايران تاكنون در توجه به درخواست هاي مكرري كه براي تصويب پروتكل الحاقي از اين كشور شده و تجديد نظر در تصميم خود براي ساخت راكتور تحقيقاتي آب سنگين بي‌توجهي كرده است.

و از آنجايي كه اين تدابير مي‌تواند به ايجاد اطمينان درباره ماهيت صلح آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران كمك كند.

‪ (m‬با توجه به اين كه مديركل گزارش داده آژانس به پيگيري اطلاعات مرتبط با برنامه هسته‌اي و فعاليت‌هايي كه ممكن است به اين برنامه ايران مرتبط باشد، ادامه مي‌دهد و اين كه اختيارات قانوني آژانس پيگيري راست آزمايي امكان فعاليت هاي مربوط به سلاح هسته‌اي محدود است. ‪GOV/2005/67‬ ‪ (n‬با تاييد شرح مدير كل از اين مورد به عنوان يك مورد راست آزمايي خاص،
‪ (o‬با توجه به اين كه آژانس هنوز در موقعيتي نيست كه بتواند نتيجه‌گيري كند مواد هسته‌اي يا فعاليت اعلام نشده‌اي در ايران وجود ندارد،
‪ .۱‬به اين نتيجه مي‌رسد كه بسياري قصورها و تخطي هاي ايران نسبت به تعهداتش براي پايبندي به توافق پادماني پيمان منع گسترش تسليحات هسته‌اي همانگونه كه در ‪ GOV/2003/75‬آمده است، نشان‌دهنده عدم پايبندي در زمينه ماده ‪ C.۱۲‬اساسنامه آژانس است.

‪ .۲‬با كشف تاريخچه پنهان كاري فعاليت هاي هسته‌اي ايران و ماهيت اين فعاليت‌ها و موضوع‌هايي كه در جريان راست آزمايي آژانس درباره آن چه كه از سوي ايران از سپتامبر ‪ ۲۰۰۲‬اعلام شده بود، آشكار شد ترديدها و سووالاتي را پديد آورده كه رسيدگي به آن در حدود اختيارات شوراي امنيت سازمان است.

زيرا اين نهاد مسووليت اصلي حفظ صلح و امنيت بين‌المللي را بر عهده دارد.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

‪ .۳‬از مدير كل مي‌خواهد به تلاش هاي خود براي اجراي اين قطعنامه و قطعنامه هاي پيشين ادامه داده و بار ديگر گزارش دهد كه اين شامل هرگونه تحول ديگر در مورد مسايل اعلام شده در گزارش دوم سپتامبر (‪(GOV/2005/67‬ به شوراي حكام مي‌شود كه در آن به زمان و محتواي گزارش مورد نظر بر اساس ماده ‪ C.۱۲‬و اظهارنامه هاي موردنياز بر اساس ماده ‪ III.B.4‬اشاره شده است.

‪ .۴‬به منظور كمك به مدير كل براي حل مسايل باقي مانده و فراهم كردن تضمين هاي لازم از ايران مي‌خواهد:
(‪ (i‬اجراي تدابير شفاف ساز همانطور كه در گزارش مدير كل خواسته شده است كه فراتر از توافق پادمان و تعهدات رسمي و پروتكل الحاقي خواهد بود.

و شامل دسترسي به اشخاص، مدارك مورد نياز خاص، تجهيزات داراي قابليت استفاده دوگانه، اماكن نظامي خاص و تحقيقاتي و مراكز توسعه‌اي خواهد بود.

(‪ (ii‬تعليق كامل و مداوم همه فعاليت هاي مربوط به غني‌سازي ذكر شده در ‪GOV‬ ‪ /2005/64‬و فعاليت‌هاي فرآوري مجدد را از سرگيرد.

(‪ (iii‬در ساخت راكتور تحقيقاتي آب سنگين تجديد نظر كند.

(‪ (iv‬سريعا پروتكل الحاقي را تصويب و به طور كامل اجرا كند.

(‪ (v‬در ضمن تكميل فرايند تصويب پروتكل الحاقي، همچنان به عمل مطابق با مفاد پروتكل الحاقي كه ايران در ‪ ۱۸‬دسامبر ‪ ۲۰۰۳‬امضا كرده است، ادامه دهد.

‪ .۵‬از ايران مي‌خواهد به طور كامل به تعهدات خود پايبند بوده و به روند مذاكراتي كه در دو سال گذشته پيشرفت هاي خوبي در آن حاصل شده است، باز گردد.

‪ .۶‬از دبير كل مي‌خواهد به تلاش هاي خود براي اجراي توافق پادماني با ايران و اجراي موقت پروتكل الحاقي به اين پيمان و پيگيري اقدامات شفاف سازي ديگر مورد درخواست آژانس ادامه دهد تا آژانس قادر به بازسازي تاريخچه و ماهيت همه جنبه هاي فعاليت هاي گذشته هسته‌اي ايران باشد و كمبود اعتماد ايجاد شده را جبران كند.

‪ ۰۷‬تصميم مي‌گيرد تا همچنان اين مساله را پيگيري كند.

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'متن كامل قطعنامه شوراي حكام عليه ايران، ايرنا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016