چهارشنبه 23 بهمن 1387   صفحه اول | درباره ما | گویا


بخوانید!
پرخواننده ترین ها

نخستين پمپ بنزين تهران تخريب شد، ايلنا

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي استان تهران گفت: نخستين پمپ بنزين تهران با مجوز شهرداري منطقه 12 تخريب شد.

به گزارش "ايلنا، محمد بيرقي، اظهار کرد: در جلسه اخيري كه با حضور مسوولان شركت ملي نفت در مورد تخريب پمپ بنزين خيابان ري تشكيل شد آنها اعلام كردند كه تخريب اين پمپ بنزين با هماهنگي و اجازه شهرداري منطقه 12صورت گرفته است.تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 
بيرقي در ادامه گفت: مسئولان شركت ملي نفت در جلسه اخير اعلام كردند كه اين تخريب پيش از اين با هماهنگي مسئولان شهرداري منطقه12 انجام شده است.
به گفته اين مقام مسوول در سازمان ميراث فرهنگي استان تهران، متأسفانه شهرداري منطقه 12 اين بناي تاريخي را بدون استعلام از سازمان ميراث فرهنگي استان تهران به طور كامل با خاك يكسان كرده است.

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي استان تهران اضافه كرد: پمپ بنزين ري در بين جايگاه‌هاي سوخت‌گيري به جايگاه شماره 3 معروف است كه ساختمان آن از پلاني به شكل سه مربع و يك پيش آمدگي در قسمتي از مربع مياني تشكيل شده است.

اين پمپ بنزين در خيابان 15خرداد شهر ري واقع شده و قدمت آن به دوران پهلوي اول باز مي‌گردد.

تاريخ دقيق احداث اين جايگاه مشخص نيست اما نخستين پمپ بنزين تهران است كه پس از ورود گسترده اتومبيل به تهران احداث شده بود.
همچنين بناي آن در مجموع آجري و نماي آن به قاب‌هاي كاشي‌كاري در دو طرف نمايان بوده است.

اين بنا با اين تزئينات از ابتدا براي سوخت گيري احداث شد اما از زمان ساخت پل روگذر در اين محدوده اين بنا كاربري خود را از دست داد.

Copyright: gooya.com 2016