چهارشنبه 17 اسفند 1384

٨ مارس روز جهاني زن، ٨ روزنامه نگار زن گروگان و در زندان، گزارشگران بدون مرز

گزارشگران بدون مرز در ٨ مارس ٢٠٠٦ روز جهاني زن، خواهان آزادی ٨ زن گروگان و زندانی در سراسر جهان است. ژيل کارول و ريم زيد در عراق به گروگان گرفته شده اند و ٦ زن روزنامه نگار ديگر در کوبا،اتيوپي، ايران،مالدیو، نپال و روندا در زندان بسر مي برند.

گزارشگران بدون مرز در اين روز با گراميداشت ياد آخرين روزنامه نگار زن کشته شده، اطوار بهجت خبرنگار شبکه العربيه که در ٢٢ فوريه سال جاری در سامره جان‌باخت، یادآور می شود که از ١٩٩٢ تا امروز ٤٦ روزنامه نگار زن به هنگام انجام وظیفه جان‌باخته اند.

از آغاز جنگ عراق در مارس ٢٠٠٣ تا به امروز ٨ روزنامه نگار زن در عراق ربوده شده اند که یک تن از آنها ریاده وازاد توسط ربایندگان به قتل رسیده است.

ژیل کارول روزنامه نگار ٢٨ ساله امریکایی از ٧ ژانويه ٢٠٠٦ توسط گروهي ناشناس به گروگان گرفته شده است. اين روزنامه نگار مستقل از اکتبر ٢٠٠٣ اخبار جنگ عراق را پوشش مي داد. وی فرستاده ی ويژه ی روزنامه ی کريستانس سانس مونيتور در عراق بود اما برای رسانه های اردوني و ايتاليايي نيز کار ميکرد. ريم زيد خبرنگار شبکه ی ال سامریه از تاریه اول فوریه ٢٠٠٦ به هنگام خروج از کنفراس مطبوعاتی حزب اسلامی عراق در بغداد، به همراه همکارش مروان خزائل توسط جهار مرد مسلح ربوده و به مکان نامعلومی برده شده اند.

روزنامه نگاران زن زندانی

کوبا : لاماسیل گوتیرز رومرو روزنامه نگار آزانس خبری نووا پرنسا کوبان از تاریخ ٢٥ اکتبر ٢٠٠٥ دستگُر به جرم "مقاومت و نافرمانی مدنی" زندانی شده است. دو ماه پیش از دستگری دادگاهی در کوبا وی را به محرومیت از فعالیت مطبوعاتی محکوم کرده بود.

اتیوپی : فرزار نقاش گزارشگر ویژه سایت خبری اتیوپیا ریویو از ١٧ ژانویه ٢٠٠٦ بدون هیچ جرمی در بازداشت بسر می برد. این روزنامه نگار چهار ماهه آبستن است.

ایران : الهام افروتن روزنامه نگار هفته نامه‌ی تمدن هرمزگان از تاريخ ٢٣ ژانویه ٢٠٠٦ (٣ بهمن) به اتهام باز انتشار مقاله ای که توسط مقامات قضایی "توهين به آيت اله خميني و مقدسات" تلقی شده است، در زندان بسر می برد.

مالدیو : جنیفر لحدیف عکاس خبرنگار روزنامه‌ی مینی وان در سپتامبر ٢٠٠٥ به ١٠ سال زندان به جرم "تروریست" محکوم شده است. وی در در اواخر سپتامبر برای مداوای زخم هایی که در اثر شکنجه و خشونت پلیس بر ایشان وارد آمده بود در حبس خانگی بسر می برد.

نپال : بهاوانا پریسانا روزنامه نگار ماهنامه مجدور آواج از ٩ فوریه ٢٠٠٦ در بازداشت بسر می برد. وی به هنگام پوشش خبری تظاهراتی در خیابان دستگیر شده است. این روزنامه نگار اعلام کرده است توسط پلیس تحت فشار قرار گرفته است تا اعتراف به وابستگی به مخالفان مائویست کند.

روندا : تاتینا موکاکی بی بی خبرنگار رادیو روندا از اکتبر ١٩٩٦ در زندان بسر می برد. علت زندانی بودن وی پرونده سازی برخی از مسئولان حکومتی ست. وی در رابطه با گزارشات روشنگرانه اش در باره ی کشتار تلافی جویانه توتسی ها در بعد از قتل عام روندا دستگیر شده است.

جنایتکاران آزادند اما

در سالهای اخیر تعداد بسیاری از روزنامه نگاران زن در جهان به قتل رسیده اند که در بسیاری از موارد آمران و عاملان جنایت از سوی دستگاه قضایی تحت تعقیب قرار نگرفته اند. دو سال و نیم پس از قتل زهرا کاظمی، دستگاه قضایی ایران همچنان به ایجاد مانع در برابر پیشرفت پرونده ادامه می دهد. در فلیپین آمران قتل مارلن اسپرات شناسایی نشده اند. در سومالی تقریبا ناممکن است تا محکومیت قاتلان دنیا محیریادین و کاتا پیتون راشاهد باشیم. در روسیه سفید قاتلان ورونیکا چرکازاوا از مصونیت کامل از مجازات بهره مند هستند. در مکزیک علیرغم تلاش پلیس عاملان قتل دولارس گوادولپ کارسیا هنوز شناسایی نشده اند.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

گزارشگران بدون مرز در این روز خبرنگار شجاعت و تلاش خبرنگار شبکه ال بی سی لبنان مایا شیدیک را که در اثر سوقصد معلول شده است ارج می گذارد.

ارج گذاری به شجاعت

گزارشگران بدون مرز در روز حهانی زن به همه ی همسران، همراهان، مادران، خواهران و دختران روزنامه نگاراني به قتل رسیده، ناپدید شده و زندانی که فریادگر عدالت برای عزیزان خود هستند و هر روز برای روشن شدن حقیقت تلاش می کنند، درود می فرستد و شجاعت‌شان را می ستاید. نام بردن از همه ی آنها دشوار است، گزارشگران بدون مرزبه چند نام برای ارج گذاری به تلاش برای آزادی بیان بسنده می کند: سامیا ابو، فاطیا بن شیکو، گاما دامالریو، زنان سفید پوش، معصومه شفعيي، فابین لرکا و ...

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به '٨ مارس روز جهاني زن، ٨ روزنامه نگار زن گروگان و در زندان، گزارشگران بدون مرز' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016