دوشنبه 29 اسفند 1384

اکبر گنجی از سوی انجمن جهانی مطبوعات و بنیاد جهانی ناشران به عنوان برنده جایزه قلم طلایی آزادی در سال ۲۰۰۶ انتخاب شد، راديو فردا

انجمن جهانی مطبوعات و بنیاد جهانی ناشران امروز یکشنبه با استقبال از آزادی اکبر گنجی، او را به عنوان برنده جایزه قلم طلایی آزادی در سال 2006 اعلام کرد. تیموتی بالدینگ مدیر اجرایی انجمن جهانی مطبوعات و بنیاد جهانی ناشران گفت: خوشحال و شادمانیم از این که مسئولان جمهوری اسلامی اکبر گنجی را آزاد کردند، شخصی که صرفا به خاطر انجام شغلش در حرفه روزنامه نگاری شش سال را در زندان گذراند. وی گفت: ما همزمان با استقبال از آزادی او نگرانیم، اکبر گنجی به دلیل انتقاد صریح از حکومت جمهوری اسلامی هر زمان ممکن است مجددا به زندان باز گردانده شود. انجمن جهانی مطبوعات و بنیاد جهانی ناشران از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست کردند به آزادی بیان احترام گذارد و به گنجی اجازه دهند خردادماه آینده برای دریافت جایزه قلم طلایی آزادی به مسکو سفر کند.
مريم منظوري


کبر گنجی مشهورترین زندانی سیاسی ایران در 26 اسفند برای به گفته مقامات جمهوری اسلامی استفاده از مرخصی از زندان خارج شد. انجمن جهانی مطبوعات و بنیاد جهانی ناشران امروز یکشنبه با استقبال از آزادی اکبر گنجی، او را به عنوان برنده جایزه قلم طلایی آزادی در سال 2006 اعلام کرد. WAN یا انجمن جهانی مطبوعات که مقر آن در پاریس است، همچنین از امکان بازگردانده شدن اکبر گنجی به زندان ابراز نگرانی کرد. قلم طلایی آزادی جایزه سالانه انجمن جهانی مطبوعات به روزنامه نگاری داده می شود که در راه دفاع و ارتقای آزادی مطبوعات اقدام برجسته ای انجام داده باشد.
مریم منظوری (رادیو فردا): تیموتی بالدینگ مدیر اجرایی انجمن جهانی مطبوعات و بنیاد جهانی ناشران گفت: خوشحال و شادمان هستیم از این که مسئولان جمهوری اسلامی اکبر گنجی را آزاد کردند، شخصی که صرفا به خاطر انجام شغلش در حرفه روزنامه نگاری شش سال را در زندان گذراند. وی گفت: ما همزمان با استقبال از آزادی او نگرانیم، اکبر گنجی به دلیل انتقاد صریح از حکومت جمهوری اسلامی هر زمان ممکن است مجددا به زندان باز گردانده شود.

انجمن جهانی مطبوعات و بنیاد جهانی ناشران امروز از مسئولان جمهوری اسلامی درخواست کردند تا به آزادی بیان احترام گذارد. این دو نهاد همچنین از دولت جمهوری اسلامی خواستند به اکبر گنجی اجازه دهند در ماه ژوئن خرداد آینده برای دریافت جایزه قلم طلایی آزادی به مسکو سفر کند. قلم طلایی آزادی در افتتاحیه مراسم کنگره جهانی مطبوعات و نهاد جهانی ناشران در مقابل هزار و 500 تن از ناشران، سردبیران و دیگر اهالی مطبوعات جهان و مسئولان بلندپایه دولت روسیه از جمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور به برنده اهدا می شود.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

بیانیه انجمن ون می گوید: «اکبر گنجی یکی از روزنامه نگاران اصلی پیجوی قتل های زنجیره ای سال 1998 در ایران و معروفترین زندانی سیاسی این کشور و نویسنده کتاب تاریکخانه اشباح است. کتابی که در آن چهره های بانفوذ جمهوری اسلامی را در قتل پنج دگراندیش ایرانی در سال 1998 مرتبط دانسته است. گفته می شود تاریکخانه اشباح نقش موثری در شکست محافظه کاران ایران در انتخابات پارلمانی سال 2000 داشته است. آقای گنجی در زندان مورد شکنجه قرار گرفته و دو اعتصاب غذای طولانی را گذراند. اما هرگز از مواضع خود در مقابل جمهوری اسلامی عقب نشینی نکرده است».

اکبر گنجی در بهار سال 2000 به دنبال شرکت در کنفرانس برلین بازداشت شد. او سپس به اتهام توهین به قوانین و چهره های مذهبی، تهدید امنیت ملی و تبلیغات علیه نظام جمهوری اسلامی به شش سال حبس محکوم شد.

ون، انجمن جهانی مطبوعات تبلیغات گسترده ای را برای آزادی اکبر گنجی را ترتیب داده است و از آن جمله اعتراض مستقیم به مسئولان جمهوری اسلامی است. این سازمان نماینده 18 هزار روزنامه است و اعضای آن شامل 73 انجمن ملی مطبوعات، روزنامه و روزنامه نگار در 102 کشور جهان، یازده آژانس خبری و نه گروه مطبوعاتی محلی در سطح جهان است.

Copyright: gooya.com 2016