چهارشنبه 27 اردیبهشت 1385

طرح پیشنهادی دادن نیروگاه هسته ای آب سبک به جمهوری اسلامی به منظور بازداشتن ایران از غنی سازی، بررسی می شود، راديو فردا

دیپلمات های ناظر بر تحولات هسته ای جمهوری اسلامی از به تعویق افتادن ارائه مشوق های پیشنهادی اروپا خبر دادند. گفته می شود سه کشور اروپایی با تایید آمریکا سرگرم تدوین پیشنهادهایی هستند تا تهران را از فعالیت های غنی سازی اورانیوم بازدارند. دیپلمات های غربی که نامهایشان فاش نشده می گویند قضیه پیچیده تر از آنست که بسادگی بگوییم اتحادیه اروپا نیروگاه های هسته ای آب سبک در اختیار ایران خواهد گذاشت. یک مقام فرانسوی به آسوشیتد پرس گفت تعیین جزییات ساخت نیروگاهی از نوع آب سبک برای ایران می تواند سالها بدرازا بکشد. نمایندگان شاخص جمهوری اسلامی در گفتگوهای هسته ای تاکنون در این زمینه ابراز نظر نکرده اند. احتمال سوء استفاده تسلیحاتی از نیروگاه های آب سبک بسیار کمتر از احتمال سوء استفاده تسلیحاتی از نیروگاه های آب سنگین است.
عليرضا طاهري


علیرضا طاهری (رادیو فردا): دیپلمات های آلمان، بریتانیا و فرانسه نمایندگان اتحادیه اروپا که با تایید آمریکا گرم تدوین پیشنهادهایی به جمهوری اسلامی هستند تا تهران را از فعالیت های در زمینه فرآوری و غنی سازی اورانیوم بازدارند از مطرح شدن فکر دادن نیروگاه هسته ای از نوع آب سبک به ایران خبر دادند.
پیشنهادهای یاد شده قراربود روز جمعه آینده در لندن به نمایندگان اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد عرضه شود اما دیپلمات های ناظر بر تحولات مربوط به پرونده هسته ای جمهوری اسلامی از به تعویق افتادن این کار خبر دادند تا مسولان آمریکایی، چینی و روسی بتوانند اختلافاتشان را درباره تهران با مکالمات تلفنی از میان بردارند.

دیپلمات های غربی که بدلیل محرمانه بودن قضیه نامهایشان را محفوظ نگاه داشتند می گویند البته قضیه پیچیده تر از آنست که بسادگی بگوییم اتحادیه اروپا نیروگاه های هسته ای آب سبک در اختیار ایران خواهد گذاشت. یکی از مسولان فرانسوی به آسوشیتد پرس گفته است که همه چیز بستگی به آمادگی ایران برای تعیین جزییات گفتگوهای هسته ای تازه میان تهران و اروپا دارد و تعیین جزییات ساخت نیروگاهی از نوع آب سبک برای ایران سالها بدرازا می تواند بکشد. این مسول فرانسوی تاکید می کند که نیروگاهی کاملا ساخته شده به جمهوری اسلامی پیشنهاد داده نخواهد شد.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

نمایندگان شاخص جمهوری اسلامی در گفتگوهای هسته ای تاکنون در این زمینه ابراز نظر نکرده اند اما حجت الاسلام سلطانی یکی از سخنگویان سفارت جمهوری اسلامی در کاراکاس پایتخت ونزوئلا به آسوشیتد پرس گفته است این پیشنهاد تازه می تواند یک گزینه باشد. اما مشروط بر اینکه حق ایران در فنآوری های هسته ای برسمیت شناخته شود.

احتمال سوء استفاده تسلیحاتی از نیروگاه های آب سبک بسیار کمتر از احتمال سوء استفاده تسلیحاتی از نیروگاه های آب سنگین است. در نیروگاه های آب سنگین پلوتونیوم بکار می رود که با دشواری کمتری می توان از آن برای تولید سلاح های هسته ای بهره گرفت. جمهوری اسلامی هم اکنون تاسیساتی هسته ای از نوع آب سنگین در شهر اراک در دست ساختمان دارد که قرار است تا سه سال دیگر تکمیل شود.

Copyright: gooya.com 2016