دوشنبه 1 خرداد 1385

مانور نظامی آمریکا و ترکیه کنار مرزهای ایران، آفتاب

آفتاب:‌ ایالات متحده آمریکا با نیروهای هوایی، دریایی و زمینی خود به همراه ترکیه هفته آینده تمرین نظامی مشترکی صورت می دهد تا با این کار به طور فرضی مانع از رسیدن فناوری هسته ای و موشکی به سایر کشورها شود. روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اعلام این خبر به نقل از مقام های دولت جرج بوش می نویسد که این تمرین بخشی از تلاش سه ساله آمریکا با نام «ابتکار امنیتی گسترش هسته ای» است که در آن این کشور و کشورهای همکار آن با انجام تمرین های دریایی و نظامی مانع از قاچاق و انتقال مواد هسته ای می شوند.


گفته شده این ابتکار هم چنین شامل محدود کردن انتقال کالاهای تجاری مشکوک و سرمایه به کره شمالی، سوریه، ایران،‌ کوبا و سایر کشورها می شود.

نیویورک تایمز می نویسد که در سه سال گذشته حدود 20 مورد از چنین تمرین هایی انجام شده که آغاز آن با ژاپن بود و موجب خشم دولت کره شمالی شد.

آمریکا هم چنین سعی دارد که کشورهای دوست خود را در حاشیه خلیج فارس، دریای عرب و اقیانوس هند ترغیب به پیوستن به این تمرین ها کند ولی در این راه موفقیت چندانی به دست نیاورده است.

به گزارش این روزنامه آمریکایی، یک ماه پیش رابرت جوزف، معاون کنترل تسلیحاتی و امنیت بین الملل وزارت خارجه آمریکا برای کسب مشارکت این کشورها به منطقه خلیج فارس سفر کرد ولی به گفته مقامات دولت بوش، این کشورها از انجام این قبیل اقدامات نگرانند و چرا که معتقدند این کار ممکن است موجب تحریک نظامی ایران شود.

پس از آن هم «جان هیلن» مشاور امور نظامی – سیاسی وزارت خارجه آمریکا به منطقه آمد تا کشورها را برای مشارکت در این اقدام متقاعد کند. با اینکه به گفته مقامات آمریکایی بسیاری از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و هند به مشارکت علاقه داشته اند، ولی هیچ تعهدی در آنها مشاهده نشده است.

کشوری چون هند که به دنبال به دست آوردن حمایت کنگره آمریکا از قرارداد فناوری نظامی با این کشور است به طور خاصی تحت فشار آمریکا برای پیوستن به این پروژه قرار دارد که دلیل آن هم بزرگی نیروهای دریایی آن است.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

مقامات هند با اینکه تمایل خود را اعلام کرده اند ولی در عین حال گفته اند که نمی خواهند روابط خود را با ایران که یکی از شرکای اصلی تجاری هند است، برهم زنند.

نیویورک تایمز به نقل از یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا می آورد که بیش از 70 کشور تا حدودی در این تمرین های نظامی همکاری داشته اند یا دست کم نیروهای خود را به عنوان ناظر فرستاده اند. وی می گوید که عربستان سعودی ممکن است هر چند به صورت ناظر در تمرین مشترک با ترکیه در هفته آینده شرکت کند.

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'مانور نظامی آمریکا و ترکیه کنار مرزهای ایران، آفتاب' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016