چهارشنبه 21 بهمن 1383

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی، عقیدتی زندان رجایی شهر، ديده بان حقوق بشر

(9 فوریه 2005، نیو یورک ) – سازمان دیده بان حقوق بشر اطلاع داد که حبس زندانیان سیاسی- عقیدتی در میان زندانیان جنائی موجب خطر جدی به جان آنان میباشد. دیده بان حقوق بشر خواستار آزادی فوری تمامی زندانیانی شد که فقط برای اظهار عقاید سیاسی خود حبس شده اند.

شش زندانی در زندان رجایی شهر کرج از تاریخ 5 بهمن ماه در اعتراض به زندانی بودن در میان اشرار و زندانیان جنایی خطر ناک دست به اعتصاب غذا زده اند. این شش تن عبارتند از: بینا داراب زند، ارژنگ داوودی، مهرداد لهراسبی، فرزاد حمیدی، حجت زمانی، و جعفر اقدامی. یک هفته پیش از اعتصاب غذای این زندانیان فرزاد حمیدی از سوی یک قاچاقچی مواد مخدر مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.

بینا داراب زند و فرزاد حمیدی در مرداد ماه گذشته در جلو ساختمان سازمان ملل در تهران در پی اجتماع واعتراض به نقض حقوق بشر دستگیر شدند. بینا داراب زند به سه سال و نیم زندان محکوم شده است. مهرداد لهراسبی از سال 1378 در زندان بسر میبرد و به دلیل شرکت در تظاهرات دانشجویان به پانزده سال زندان محکوم شده است.

جو استورک مدیر بخش خاور میانه سازمان دیده بان حقوق بشر در واشنگتن گفت: "مقامات دولت ایران ادعا دارند که کسی در کشورشان به جرم ابراز عقایدش زندانی نمی شود. این ادعا هیچ اعتباری ندارد.تنها دلیلی که اینگونه زندانیان در حبس هستند بخاطر اظهار مسالمت آمیز عقایدشان است."

سازمان دیده بان حقوق بشر به شدت نگران امنیت و سلامتی زندانیانی که اعتصاب غذا کرده اند میباشد. پس از گذشت یک هفته از آغاز این اعتصاب، وضع جسمانی یکی از زندانیان، مهرداد لهراسبی، به وخامت گراییده و با درخواست دیگر زندانیان وی به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

به گفته استورک: "دولت ایران قانونأ مسوول سلامتی این زندانیان میباشد. حبس آنان در میان اشرار و جنایتکاران خطر بزرگی برای آنان است."

اخیرأ فشار حکومت ایران به فعالین سیاسی به شدت گراییده است و قوه قضاییه در دادگاه های غیر منصفانه احکام سنگینی برای آنان صادر کرده است.

از جمله، حشمت الله طبرزدی در تاریخ 6 دی ماه از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به جرم تبلیغات علیه نظام و اقدام بر علیه امنیت ملی به شانزده سال زندان محکوم شد. بر اساس رای قاضی از جمله دلایل محکومیت طبرزدی "مصاحبه با رادیوهای بیگانه،" "نامه به مسوولین از جمله مقام معظم رهبری" و "پخش اعلامیه و اطلاعیه علیه نظام" ذکر شده است.

"هیچ کدام از این موارد جرم نیستند. ایرانیان باید بتوانند از آزادی بیان بدون اینکه جانشان در خطر باشد بهره برند،" استورک گفت.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

سازمان دیده بان حقوق بشر از دولت ایران مصرانه درخواست کرد تا به اعمال فشار و زندانی کردن فعالین سیاسی، نویسندگان و روزنامه نگاران پایان دهد. "دولت ایران به خوبی میداند که وضعیت حقوق بشر در این کشور مورد توجه خاص جامعه بین المللی است. حداقل لازمه بهبود حقوق بشر در ایران آزادی بدون قید و شرط تمام زندانیانی است که به جرم اظهار مسالمت آمیز عقاید خود در بند هستند" استورک گفت.

دنبالک: http://mag.gooya.com/cgi-bin/gooya/mt-tb.cgi/18074

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'اعتصاب غذای زندانیان سیاسی، عقیدتی زندان رجایی شهر، ديده بان حقوق بشر' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016