شنبه 26 شهریور 1384

فراخوان سازمان عفو بين‌الملل برای بيم از شکنجه و نجات جان 9 روشنفکرعرب اهوازی

دومين فراخوان عفو بين المملی در يکماه گذشته که از دفتر مرکزی عفو بین‌الملل
در لندن روز 12 سپتامبر صادر شد بدينقرار است:
AI-UA 233/05عمل فوری URGENT ACTION

ترس از آزار و شکنجه – بازداشت بدون ملاقات و مخفی در ايران

محسن باوی- مذکر- 32 سال
عماد باوی- مذکر-دانشجوی حقوق-برادر
زامل باوی- مذکر –برادر<
هانی باوی –مذکر- برادر
محسن باوی-مذکر-برادر
حاج سالم باوی –پدر
اسد باوی-مذکر –پسرعمو
منصور طيوری-مذکر-پسر عمو
حسن بو غدار –مذکر-

نامبردگان فوق- 9 مرد همگی از اقليت عرب در ايرانند و بنا به گزارشات رسيده به عفو بين المللی در محل نامعلومی در بازداشت بسر ميبرند. آنها اکنون در خطر آزار و شکنجه ميباشند. بنا به اخبار- همگی به اتهام داشتن رابطه با سازمانهای مخالف در خارج دستگير شده اند.

پنج برادر باوی و اسد باوی پسرعموی آنها در 11 اوگوست بوسيله نيروهای امنيتی دستگير شدند. باوی ها خانواده معروف و محترمی در اهواز و خوزستان ميباشند.
محسن باوی، مسن ترين برادرها مشاور امور انفورماتيک، عماد باوی دانشجوی حقوق در دانشگاه لبنان در بيروت است که برای ديدار خانواده خود در تعطيلات تابستانی به اهواز رفته بود که از خروج او جلوگيری کرده و او را دستگير کردند.
زميل باوی صاحب شرکتی تجارتی ، هانی دانشجوی حقوق در دانشگاه اهولز و اسد باوی تاجرميباشد.
حاج سالم باوی از رهبران محترم عشاير اهواز است-او دارای چندين فروشگاه کامپيوتر و متهم به تکثير و توزيع س دی ميباشد. اين افراد همگی بوسيله نيروهای امنيتی دستگير و خانواده های آنها ار آنها بی اطلاعند.
سازمان عفو بين الملل اخباری در مورد وضع منصور طيوری و حسن بوغدار ندارد.
بعد از نشر خبر طرح حکومت برای اخراج اجباری جمعيت عرب به خارج از خوزستان و محو هويت ملی آنها در آوريل گذشته ، از ماه آوريل تا به امروز توده عرب منطقه در ناآرامی و آشوب بسر ميبرد. تعداد فراوانی از عربهای ايران در چند ماه گذشته بازداشت شده اند ( به گزارشات عقو بين الملل تاريخ 18 آوريل و 26 اوگوست رجوع کنيد).
دستگيری 9 مرد فوق ممکن است در رابطه با4 انفجار اخير در اهواز و 2 انفجار در تهران در 12 ژوئن باشد که در نتيجه آن 10 نفر کشته و 90 نفر مجروح شدند. >

زمينه اطلاعات : >

عربهای ايران عمدتاً در منطقه خوزستان هم مرز با عراق ساکنند که بعلت وجود منابع سرشارنفت در آن از نظر استراتژيک اين منطقه بسيار مهم ميباشد.

عربهای ايران معتقدند که آنها بر خلاف هموطنان فارسشان، خو د از اين ثروت بی نصيب بوده اند. عربها در ايران بطور تاريخی بر آنها ستم و تبعيض رواشده و به حاشيه رانده شده اند. برای نمونه آنها از حق تدريس و تعليم به زبان مادری خود محرومند.

در 14 اوگوست، دولت ايران ظاهراً حکومتهای انگليس و آمريکا را محرک ناآراميهای قومی از جمله ناآراميهای عربها و کردها قلمداد کرده است. مضافاً اينکه وزارت اطلاعات ايران اعلام کرده است که مسببين شورش و انفجارهای ماه های آوريل و ژوئن خوزستان را شناسائی و دستگير کرده است.


پيشنهاد عمل: لطفا درخواست نامه هاي خود را هر چه سریعتر به زبان انگليسي، فارسي، عربي يا زبان خود (حاوي مضامين زير) ارسال کنيد:

-بیان نگرانی عمیق درباره احتمال شکنجه و نگرانی حفظ جان محسن باوی، عماد باوی، زامیل باوی، هانی باوی، مسلم باوی، اسد باوی، حاجی سالم باوی، منصور طيوری؛ حسن بوغدار که بنا به گزارشات در نقاطی نا معلوم و بدون هيچگونه خبری از آنها تحت بازداشت و شکنجه بسر ميبرند.


- درخواست و پرسش از رهبر کشور، آیت‌الله علی خامنه‌ای که آنها را بلافاصله آزاد کنند و يا جزئیات دستگيری و بازداشت ، از جمله اتهامات مشخص آنان، اینکه آیا حق داشتن وکیل مستقلی به انتخاب خود را داشته اند، اجازه ملاقات با خانواده های خود و حق معالجه پزشکی در صورت لزوم .

تضمين حکومت دال بر عدم شکنجه در صورت ادامه بازداشت.

اخطار به مسئولين جکومت که گرفتن اقرار تحت فشار و شکنجه مخالف ماده 38 قانون اساسی ايران که ميگويد " هرنوع شکنجعه برای کسب اطلاعات و اقرار غير قانونی است " و اينکه ايران امضاء کننده میثاق حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل CCP تصریح کرده که " هيچکس نبايد تتحت شکنجه و آزار قرار گيرد"

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

لطفا درخواست نامه هاي خود را با سرعت هر چه بيشتر (حاوي مضامين زير) ارسال کنيد:

درخواست فرستاده شود به:

رهبر جمهوري اسلامي
عاليجناب آيت الله سيد علي خامنه‌اي<
رياست جمهوري، خيابان فلسطين، چهارراه آذربايجان، تهران، جمهوري اسلامي ايران
نمابر: 98 21 649 5880 (لطفا بنویسید "به دفتر حضرت آیت العظمی خامنه‌ای در قم برسد.)
اي-ميل: webmaster@wilayah.org (در جای موضوع بنويسيد: قابل توجه حضرت آيت الله العظمي خامنه اي، قم)
عنوان مخاطب: حضرت

رئیس قوه قضائيهحضرت آيت الله محمد هاشمي شاهرودي
وزارت دادگستري، پارک شهر، تهران، جمهوري اسلامي ايران
اي-ميل: lrjpr@iranjudiciary.org (در جای موضوع بنويسيد برسد به دست عاليجناب آيت الله شاهرودي)
عنوان مخاطب: حضرت<

کپي در خواست به:سخنگوی مجلس
غلامرضا حداد عادل
مجلس شورای اسلامی
خیابان امام خمینی،
تهران، جمهوری اسلامی ایران<
نمابر: 98 21 646 1746
عنوان مخاطب: جناب آقای

کپي در خواست به:

نمايندگان مجلس ، نمايندگان و سفارتهای معتبر سياسي ايران در کشور ی که زندگی ميکنيد، جامعه عرب ، سازمان کشورهای اسلامی و سفارتهای دول عرب و اتحاديه اروپا.

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'فراخوان سازمان عفو بين‌الملل برای بيم از شکنجه و نجات جان 9 روشنفکرعرب اهوازی' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016