شنبه 19 آذر 1384

اکونوميست: ايستادگي شگفتي‌آور اکبر گنجي و سکوت نشريات ايران، راديو فردا

بيش از سه ماه از انتقال اکبر گنجي، روزنامه‌نگار زنداني، به زندان انفرادي مي‌گذرد. در اين ميان، خانواده اکبر گنجي، از هر راهي براي آزادي، دريافت اجازه ملاقات، و نيز مداواي او، استفاده کرده‌اند، اما تا کنون تلاش‌ها ناموفق مانده است. اعتراضات و تلاش‌هاي جهاني نيز براي آزادي گنجي ادامه دارد؛ با اين حال، به نوشته اکونوميست، رسانه‌هاي ايران در مورد او سکوت کرده‌اند. اکونوميست در شماره اخير خود، ضمن ابراز نگراني از وضعيت جسماني وي، نوشت: ايستادگي اکبر گنجي، براي بسياري از مردم، از جمله اصلاح طلبان، شگفت‌انگيز است.؛ و جاي گزارش‌هاي مربوط به اين روزنامه‌نگار زنداني در روزنامه‌هاي ايران خالي است.
نادر وکيلي
-----------------------------------

نادر وکيلي (راديو فردا): اکبر گنجي، زنداني سياسي شناخته شده ايران در تعطيلات نوروز گذشته، در حالي که در يکي از دشت‌هاي اطراف تهران مشغول گذراندن اوقات خوشي در کنار خانواده‌اش بود، و با تلفن همراه خود با دوستانش به لطيفه‌گويي پرداخته بود، ناگهان فرزند دو ساله خود را در آغوش گرفت و با بوسيدن هاي پي در پي، خود را آماده بازگشت به زندان اوين کرد؛ زيرا مرخصي کوتاهش در حال پايان بود.
نشريه اکونوميست نوشت: اکنون پس از نه ماه، اکبر گنجي که در اعتراض به شرايط خود چندين بار به اعتصاب غذا دست زد، مردي رنجور و ضعيف شده است. اکونوميست افزود: بر اساس گزارش‌هاي موجود، اکبر گنجي، بر اثر مجازات‌هاي فيزيکي و کتک‌ خوردن، بخشي از بدن و پاهايش شديدا مجروح شده، و نياز فوري وي به مداواي پزشکيف بر کسشي پوشيده نيست.

معصومه شفيعي، همسر اين روزنامه‌نگار زنداني مي‌گويد: آقاي گنجي با فشار خون پايين ، با دراختيار نداشتن دارو‌هاي لازم، و با نبود تغذيه کافي، در وضعيت نگران کننده اي است.

اکونوميست در ادامه اين مقاله که در شماره نهم دسامبر به چاپ رسيده، نوشت: اگر اکبر گنجي در حالي که فقط چند ماه ديگر به پايان محکوميتش مانده، و کوفي عنان نيز بارها و بارها از مقامات مسئول جمهوري اسلامي خواستتار آزادي او شده است، در زندان جان بسپارد، باعث شرمساري جمهوري اسلامي خواهد بود. دوستان آقاي گنجي، فعاليت پشت پرده زيادي را براي آزادي او انجام داده‌اند، اما به نظر مي‌رسد که مخالف سرسخت آزادي او، تنها قوه قضائيه است.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

اکونوميست افزود: هنوز شواهدي در دست نيست که تدابير و تکنيک‌هاي خاص زندان‌بانان اوين، گنجي را متقاعد به تعديل صداي مخالفش در حمله به رژيم اسلامي و مرداني که اين نظام را مي‌گردانند، کرده باشد. در همين رابطه، اکبر گنجي هنوز از خواست خود که از آيت‌الله علي خامنه‌اي، رهبر جمهوري اسلامي، خواسته است تا در يک انتخابات عمومي شرکت کند، دست برنداشته است. با توجه به اين که در گذشته برخي از نيروهاي طرفدار دموکراسي در ايران تحت شرايط دشوار زندان از سخنان خود دست کشيدند، اکنون بسياري از ايستادگی و مقاومت اکبر گنجي در حيرتند؛ اما همين افراد نسبت به وي احساس دوگانه‌اي نيز دارند.

اکونوميست در پايان نوشت: اکنون آقاي گنجي نيز تاثير اين برخورد دوگانه را احساس مي‌کند. چنان که جاي گزارش هاي مربوط به اين روزنامه نگار در مطبوعات ايران، بسيار خالي است.

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'اکونوميست: ايستادگي شگفتي‌آور اکبر گنجي و سکوت نشريات ايران، راديو فردا' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016