جمعه 25 آذر 1384

آلمان طرح ممنوع الورود کردن احمدی نژاد را بررسی می کند، آفتاب

آفتاب: با گذشت چند روز از اظهارات جنجالی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، دامنه واکنشهای بین‌المللی به آن اظهارات گسترده تر می شود. بسیاری از کشورهای غربی در همان روزی که احمدی نژاد، کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم را به زیر سئوال برد و خواستار جابجایی اسرائیل شد، واکنش نشاند دادند و آن اظهارات را محکوم کردند.روسیه و چین نیز در واکنشهایی نسبتا ملایم، به زیر سئوال بردن کشتار یهودیان در کوره های آدمسوزی نازیها را رد کردند. وزارت خارجه روسیه گفت: تلاش برای بازنویسی حقایق تاریخی، غیرقابل قبول است. واکنش چین اما از این هم ملایمتر بود. وزارت خارجه چین گفت ما از هیچ حرفی حمایت نمی کنیم که ثبات خاورمیانه را به خطر اندازد. هم چین و هم روسیه منافع اقتصادی چشمگیری در حفظ روابط حسنه با ایران دارند. از جمله این منافع، قرارداد فروش یک سیستم دفاعی پیشرفته موشکی به ایران، توسط روسیه است. اتحادیه اروپا، ناخشنودی خود را از روسیه برای عقد این قرارداد با ایران ابراز کرد.

اما کشورهای اروپایی، بویژه دولت آلمان که نسبت به گرایشهای ضد یهودی حساسیت ویژه‌ای دارد، ظاهرا بنا دارد از این هم فراتر برود. دولت آلمان ضمن آن که اعلام کرد قصد دارد محدودیتهایی را برای سفر آقای احمدی نژاد به آلمان مورد بررسی قرار دهد، پیشنهاد کرد کل اتحادیه اروپا در نشست بعدی خود نیز به همین موضوع بپردازد. وزیر امور خارجه آلمان گفت کاسه صبر جامعه بین‌الملل نسبت به ایران بی انتها نیست. آلمان یکی از سه کشور اروپاییست که درگیر روند گفتگوها با مسئولان جمهوری اسلامی بر سر برنامه هسته‌ای ایران است. وزیر امور خارجه آلمان امروز گفت اظهارات آقای احمدی نژاد، شاید بر این مذاکرات تاثیر بگذارد. اما یادآوری کرد که اروپا نباید خود را از داشتن اهرم نفوذ در ایران محروم کند.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

در نهایت اصل واکنشهای بین‌المللی به گفته های ضد اسرائیلی احمدی نژاد از دنیای غرب نشات می‌گرفت. هیچ کشور اسلامی تا کنون اظهارات جنجالی او را محکوم نکرده است، هر چند هیچ کشور مسلمانی رسما نیز در تایید آن اظهارات موضعگیری نکرده است.

ماهاتیر محمد رئیس جمهوری پیشین مالزی، از چهره‌های مورد احترام در جهان اسلام، امروز آمریکا و اسرائیل را متهم کرد که بنا دارند از اظهارات محمود احمدی نژاد برای فراهم آوردن مقدمات حمله به ایران استفاده کنند.

تشکیلات فلسطینی حماس، که از یاران جمهوری اسلامی است، ضمن حمایت از گفته های احمدی نژاد، هشدار داد که اگر اسرائیل به ایران حمله کند، حماس نیز به حملات خود به اهداف داخل اسرائیل خواهد افزود. رهبر حماس، خالد مشعل رسما از محمود احمدی نژاد به خاطر گفته هایش تشکر کرد.

برخی از ناظران و تحلیلگران این احتمال را پیش کشیدند که شاید آقای احمدی نژاد، با الهام از اصل بهترین دفاع حمله است، این اظهارات را بیان داشته تا هدفهای داخلی و خارجی خود را تامین کند. اما برخی دیگر از تحلیلگران این گفته ها را به پای بی تجربگی یا کم درایتی رئیس جمهوری ایران گذاشتند.

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'آلمان طرح ممنوع الورود کردن احمدی نژاد را بررسی می کند، آفتاب' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016