جمعه 2 دی 1384

رئیس موزه یادبود کشتار یهودیان پیشنهاد کرد رئیس جمهوری اسلامی را به دیدار کوره های آدمسوزی ببرد، راديو فردا

سخنان محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهوري اسلامي داير بر دروغ بودن کشتار يهوديان در جنگ جهاني دوم به دست نازي‌ها و پيشنهاد انتقال اسرائيل به اروپا يا آلاسکا، همچنان موضوع رسانه‌هاي جهان است. فرد زيدمن، مدير موزه يادبود هالوکاست در واشنگتن، در مصاحبه‌اي با راديو فردا در اين زمينه مي‌گويد: اسرائيل به عنوان يک دموکراسي آزاد نشان از بطلان رژيم‌هاي استبدادي و بنيادگرايي دارد که امثال آقاي احمدي نژاد سعي در تثبيت آن در خاورميانه دارند. ویافزاید: من با کمال ميل حاضرم در هر کدام از اردوگاه‌هاي مرگ باقيمانده از زمان نازي‌ها با او ملاقات کنم تا شخصا اطلاعات دست اولي به دست آورد و اطلاعاتش از طريق عکس‌هاي مربوط به اين اردوگاه‌ها نباشد. وي ابراز امیدواری کرد که انتخابات در خاورمیانه تبديل به موضوعي عادي شود و قدرت از دست مرداني چون رئيس جمهوري اسلامي گرفته شود.
علي سجادي
-------------------------------

علي سجادي (راديو فردا): موضوع سخنان آقاي محمود احمدي‌نژاد، رئيس جمهوري اسلامي داير بر دورغ بودن کشتار يهوديان در جنگ جهاني دوم به دست نازي‌ها و پيشنهاد انتقال اسرائيل به اروپا يا آلاسکا، همچنان موضوع رسانه‌هاي جهان است. از آقاي فرد زيدمن به عنوان مدير موزه هالوکاست که شامل هزاران قطعه سند درباره وقوع هالوکاست است، در رابطه با سخنان رئيس جمهوري اسلامي منکر آن است و وقوع چنين حادثه‌اي را تبليغات خوانده است، در مصاحبه ای با رادیو فردا به پرسشها در این زمینه پاسخ می دهد و می گوید که حاضر است شخصا در هر کدام از اردوگاه‌هاي مرگ باقيمانده از زمان نازي‌ها با احمدی نژاد ملاقات کند تا وی اطلاعات دست اولي به دست آورد و اطلاعاتش از طريق عکس‌هاي مربوط به اين اردوگاه‌ها نباشد.
ع.س.: به نظر شما، چرا کسي به عنوان رئيس يک دولت چنين حقيقتي را منکر مي‌شود؟

فرد زيدمن: من مطلقا نمي‌دانم چگونه در اين قرن، در حالي که در 50 سال پيش 12 ميليون نفر که شش ميليون نفر آن يهودي بودند، توسط نازي‌ها نابود شدند، کسي بتواند مدعي شود که چنين چيزي رخ نداده. من خيلي خوشحال خواهم شد که رئيس جمهوري اسلامي را به اردوگاه‌هاي مرگ در اروپاي شرقي ببرم، هر کدام را که او بخواهد، و به او ابعاد اين قتل عام را نشان دهم.

ع. س.: وقتي به مدعيان دروغ بودن هالوکاست با سند و مدرک نشان داده مي شود که قتل عام واقعيت دارد، برخي از آنها که علائق نازيستي دارند، سعي مي‌کنند که گناه اين واقعه را به گردن خود يهوديان بياندازند. در اين باره چه مي‌گوئيد؟

فرد زيدمن: اينها همه عذر و بهانه‌هايي است که ما برايش توضيحي نداريم. هيتلر مي‌خواست جهان را از وجود يهودي‌ها پاک کند. اما اين تنها يهودي‌ها نبودند که هيتلر مي‌خواست از ميان بردارد؛ کولي‌ها و کاتوليک‌ها هم بودند. او در تلاش بود که يک کشور يکدست ايجاد کند، اما گروهي را که اول انتخاب کرد و با آن به شيوه‌اي سخت‌تر برخورد کرد، يهودي‌ها بودند. نه آلمان سعي در متوقف کردن هيتلر کرد، نه اروپا و نه آمريکا، و همين زمينه را برايش فراهم کرد که ترکتازي کند. اگر هيتلر موفق شده بود و جهان را از يهودي‌ها خالي کرده بود، بعد حتما به سراغ ديگران مي‌رفت. ما فقط مي‌دانيم که يهودي‌هاي المان کاملا بي‌دفاع بودند، و توان متوقف کردن هيتلر را نداشتند. ما ميليونها عکس از کشتار جمعي در اختيار داريم. هيتلر شکل ظاهر و ويژگي‌هاي فيزيکي يهودي‌ها را به عنوان يک مايه تنفر براي نشان دادن برتري نژاد آريايي تعيين کرده بود، و بر همين اساس بود که هيتلر، تصميم گرفته بود جهان را از يهودي‌ها خالي کند.

ع.س.: پيشنهاد آقاي احمدي نژاد براي انتقال اسرائيل از خاورميانه به اروپا يا آمريکاي شمالي را با اقاي زيدمن در ميان گذاشتيم و نظر او را جويا شديم، با اين يادآوري که چنين تفکري، دست‌کم در ميان برخي از مردم خاورميانه رواج دارد و آنها مي‌گويند در حالي که ستم وارده بر يهوديان از سوي اروپائيان بوده، چرا آنها کشورشان را در بخشي از سرمين خاورميانه تشکيل داده‌اند؟

فرد زيدمن: اسرائيل به عنوان يک دموکراسي آزاد نشان از بطلان رژيم‌هاي استبدادي و بنيادگرايي دارد که امثال آقاي احمدي نژاد سعي در تثبيت آن در خاورميانه دارند. به علاوه، با وجود اسرائيل، شما نشانه‌اي ملموس از حضور ديني غير از اسلام در خاورميانه مي‌بينيد؛ و شايد اين دليلي است که او مي‌خواهد اسرائيل را نابود کند. آنها همچنين از اين موضوع، يعني حذف يهوديان، همچنان که هيتلر کرد، به عنوان بهانه‌اي براي سرپوش گذاشتن بر کاستي‌هاي بسيار خود استفاده مي‌کنند. يکي از اولين نتايج مهم انتخابات عراق، ثابت کرد که مردم خاورميانه نمي‌خواهند تحت حکومت رژيم‌هاي استبدادي زندگي کنند، و خواهان زندگي در يک نظام آزاد و دموکرات هستند؛ و تا به حال، اسرائيل تنها نمونه چنين حکومتي در خاورميانه بوده است. و حالا عراق در جهت مشابهي گام برمي‌دارد. اين خيلي ساده است که اسرائيل کوچک شش ميليوني را بهانه همه کاستي‌هايي عنوان کنند که صدها ميليون مردم اکثر کشورهاي خاورميانه از آن رنج مي‌برند، در حالي که ثروت هنگفت آنها در دست حاکمانشان قرار دارد. و حالا، ما شاهد آن هستيم که عراق، با انتخابات آزاد، به ملل ازاد مي‌پيوندد. اميدوارم که انتخابات تبديل به موضوعي عادي در خاورميانه شود و قدرت از دست مرداني چون رئيس جمهوري اسلامي گرفته شود.

ع. س.: چندي پيش در مقاله‌اي، نويسنده اي استدلال کرد که بعد از انقلاب، شدت گرفتن تبليغات ضد آمريکايي توسط دولت جمهوري اسلامي، باعث شد که مردم و بخصوص جوانان ايران، نسبت به آمريکا گرايش پيدا کنند و شيوه‌هاي آمريکايي را الگوي زندگي خود قرار دهند؛ و حالا که تبليغات دولتي وسيع ضد اسرائيلي در ايران ابعاد بسيار بالايي يافته، نوعي کنجکاوي در جوانان ايراني پيدا شدهف براي شناخت اسرائيل؛ نه از درون تبليغات دولتي، بلکه از طرق ديگر. آيا فکر نمي‌کنيد که واکنش سخت آقاي احمدي‌نژاد براي مقابله با اين کنجکاوي جوانان ايران باشد؟

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

فرد زيدمن: من با اين نظر موافقم. همانطور که گفتم، به نظر من او براي نجات خودش تلاش مي‌کند. او ضد دموکراسي و حقوق عمومي مردم فعاليت مي‌کند. اما گسترش دموکراسي اجتناب ناپذير است؛ و او با تمام توانش با آن مبارزه خواهد کرد. او خود را پشت سر راهنمايي‌هاي ديني اسلام پنهان کرده است. جمعيت ايران، اکنون به خوبيي مي‌تواند تصور کند که جهان خارج چگونه است. آنها از دموکراسي و جهان آزاد در خارج از ايران باخبرند. همين آگاهي، ديکتاتورها را شکست مي‌دهد. اين اتفاق در درون ايران رخ خواهد داد، نه از خارج.

ع. س.: آيا حاضريد از آقاي احمدي‌نژاد براي ديدار از موزه خود دعوت کنيد؟

فرد زيدمن: نمي‌دانم که آيا اکنون زمان براي ديدار آقاي احمدي نژاد از موزه مناسب است يا نه؛ اما با کمال ميل حاضرم در هر کدام از اردوگاه‌هاي مرگ باقيمانده از زمان نازي‌ها با او ملاقات کنم. آقاي احمدي نژاد، خواهد توانست شخصا اطلاعات دست اولي به دست آورد و اطلاعاتش از طريق عکس‌هاي مربوط به اين اردوگاه‌ها نباشد. ما يک موسسه فدرال هستيم و در حال حاضر، چون او دشمن ايالات متحده است، من مطمئن نيستم که اجازه دعوت از او را داشته باشم، اما شخصا خوشحال خواهم شد که او را ملاقات کنم و از هر يک از اردوگاه‌ها که او بخواهد، بازديد کنيم تا وي بتواند آثار کشتار جمعي يهودي‌ها را ببيند؛ آنگاه، مايلم ببينم که آقاي احمدي نژاد پس از ديدن شواهد ملموس، چگونه خواهد توانست منکر هالوکاست شود.

Copyright: gooya.com 2016