پنجشنبه 15 دی 1384

سيا اطلاعات گمراه‌کننده درباره توليد سلاح اتمي به جمهوري اسلامي داد، راديو فردا

انتشار کتابي جنجالي به نام «موقعيت جنگي» در آمريکا، به قلم جيمز ريزن، نويسنده نيويورک تايمز، درباره اشتباهات فاحش سازمان اطلاعاتي آمريکا در ايران، بحث‌هاي گوناگوني را دامن زده است. به نوشته جيمز ريزن، هنگامي که جمهوري اسلامي در صدد خريداري وسائل و تجهيزات توليد سلاح اتمي برآمد، برنامه سازمان سيا، به جاي متوقف کردن اين تلاش‌ها، دادن نقشه غلط توليد بمب اتمي به ايران بود که سال‌ها، ايراني‌ها را مشغول توليد سلاح‌هايي مي‌کرد که سرانجام منفجر نمي‌شدند. در اين کتاب، همچنين ذکر شده که در سال 2004 يک مقام سيا به مامور اين سازمان در ايران اي- ميلي مي‌فرستد که در آن، به اشتباه، امکان دستيابي به هويت مامورين سيا در ايران گنجانده شده بود؛ و آن مامورکه جاسوسي دو جانبه بوده، اطلاعات يادشده را در اختيار مامورين امنيتي جمهوري اسلامي قرار مي‌دهد. رئيس بخش روابط عمومي سازمان سيا، در بيانيه‌اي گفت که در تمام فصول اين کتاب اشتباهاتي فاحش شده است و هيچ‌گونه شاهدي در دست نيست که هيچ يک از مامورين آمريکا در ايران، شناسايي شده و در خطر قرار گرفته باشند.
فريبا مودت


انتشار کتابي جنجالي به نام «موقعيت جنگي» در آمريکا که در آن، جيمز ريزن، نويسنده نشريه نيويورک تايمز، به تفصيل مطالبي درباره اشتباهات فاحش سازمان اطلاعاتي آمريکا، سيا، در ايران نوشته‌ است، بحث‌هاي گوناگوني را دامن زده است. مقامات امنيتي سيا گفتند که اطلاعات مندرج در اين کتاب دقيق نيست و در تمام فصول آن اشتباهاتي فاحش شده است.
فريبا مودت (راديو فردا): هدف از عمليات موسوم به مرلين که به تاييد دستگاه رياست جمهوري کلينتون رسيده بوده، منحرف کردن کارشناسان ايراني به سوي يک بن‌بست فني بوده، که آنها را سال‌ها به روي توليد و ساخت سک اسلحه اتمي مشغول مي‌کرده که سرانجام هرگز قادر به انفجار نبوده است.

نشريه گاردين، چاپ لندن، در مروري بر کتاب «موقعيت جنگي» مي‌نويسد: اين عمليات، فعاليت‌هاي ايران را براي توليد سلاح‌هاي اتمي با حذف بخش‌هاي مهمي از اطلاعات مربوطه و ناديده گرفتن اشتباهات تسريع مي‌کرده است. روز چهارشنبه، يک مقام امنيتي در مقابل سؤال‌هايي که در اين مورد از او شد، تنها گفت که اطلاعات مندرج در اين کتاب دقيق نيست؛ اما از ذکر هرگونه جزئيات خودداري کرد. رئيس بخش روابط عمومي سازمان سيا، در بيانيه‌اي گفت که در تمام فصول اين کتاب اشتباهاتي فاحش شده است. به گفته اين مقام، در اين کتاب، از منابع اطلاعاتي‌اي نقل شده که در اغلب موراد غير قابل اعتماد بوده‌اند.

مقاله گاردين به نقل از يک مقام سابق سازمان جاسوسي آمريکا افزود، در مراحل مختلفي، ايران در صدد خريداري وسائل و تجهيزات توليد سلاح اتمي برآمد، و سازمان سيا، به جاي متوقف کردن تلاش‌هاي ايران، در اين دستگاه‌ها، و به ويژه بخش‌هاي کامپيوتري آن، قبل از ارسال به ايران، دستکاري کرد. در اين کتاب، همچنين نويسنده، جيمز ريزن، خبرنگار نيويورک تايمز در امور اطلاعاتي، نوشت که عمليات مرلين تنها اشتباه سيا در مورد ايران نبوده است. در سال 2004، دو سال پيش، يک مقام سيا به مامور اين سازمان در ايران اي- ميلي مي‌فرستد، که در آن به اشتباه، امکان دستيابي به نام و هويت تمام مامورين سيا در ايران گنجانده شده بود؛ و از آنجا که اين مامور، جاسوسي دو جانبه بوده، اطلاعات يادشده را در اختيار مامورين امنيتي جمهوري اسلامي قرار مي‌دهد. بدين ترتيب، چندين تن از جاسوسان سيا در ايران بازداشت و زنداني شدند و از سرنوشت برخي ديگر نيز اطلاعي در دست نيست.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

اما بنا به مقاله گاردين، مقامات سيا، اين مورد را هم نادرست خوانده و گفتند که هيچ‌گونه شاهدي در دست نيست که هيچ يک از مامورين آمريکا در ايران، شناسايي شده و در خطر قرار گرفته باشند. با اين وجود، بنا به مقاله گاردين، اين اشتباه «چشم»‌هاي سيا را در ايران کور کرد، و در سال‌هاي 2004 و 2005، که دستگاه آقای بوش در حال ساختن پرونده‌اي براي فعاليت‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي بود، سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا، قادر به هيچ‌گونه کمکي در اين زمينه نبود.

در واقع، بنا براين مقاله، در بهار سال 2005 بود که پورتر گارس، رئيس جديد سيا، به پرزيدنت بوش گفت که سازمان سيا، حقيقتا نمي‌داند که ايراني‌ها، تا چه حد به توليد سلاح اتمي نزديک شده‌اند؛ و در هر حال، در حال حاضر، بنا به مقاله ديگري که در روزنامه دي‌لي تلگراف، چاپ لندن منتشر شده است، در کتاب جيمز ريزن آمده است که به نظر مي‌رسد که اين اروپايي‌ها هستند که با دراختيار گذاشتن اطلاعات محرمانه‌شان در مورد ايران، سعي دارند از آمريکا، از ادعاهايش عليه جمهوري اسلامي، حمايت کنند.

Copyright: gooya.com 2016