شنبه 6 خرداد 1385

ناآرامی ها در نقده و مشکین شهر چندین کشته برجای گذاشت و شمار زیادی دستگیر و زندانی شدند، راديو فردا

مصاحبه با یک فعال حقوق بشر

در پی ادامه ناآرامی ها در شهرهای آذربایجان، استاندار آذربایجان غربی هر نوع تجمع در این استان را غیرقانونی اعلام کرد. ناآرامی ها در نقده چندین کشته برجای گذاشت. شماری از تظاهرکنندگان دستگیر شده اند. امیر حسین موحدی فعال حقوق بشر ساکن مشکین شهر در استان آذربایجان در مصاحبه با رادیو فردا می گوید: در پی کشته شدن جوانی بنام جلیل عابدی توسط نیروی انتظامی در مشکین شهر، از غروب روز جمعه شهر دستخوش آشوب و اغتشاش گسترده ای شده به نحوی که هم اکنون زدوخورد شدیدی در شهر جریان دارد و تعداد زیادی دستگیر و مجروح شده اند. درمیان دستگیر شدگان روزنامه نگاران هم وجود دارند از جمله برادر من امین موحدی که در نقطه نامعلومی بسر می برند. وی می گوید دستهای ناپیدایی هست که تلاش می کنند به این خشونت ها دامن بزنند.
مسعود ملك

استاندار آذربایجان غربی هرنوع تجمع در این استان را غیرقانونی اعلام کرد. شهرهای این استان در هفته گذشته دستخوش تظاهرات و اعتراض های مردمی بود که در برخی موارد با برخوردهای نیروهای انتظامی روبرو شده است. ناآرامی ها در نقده چندین کشته برجای گذاشته است و شمار زیادی دستگیر و زندانی شده اند. امیر حسین موحدی فعال حقوق بشر ساکن مشکین شهر در استان آذربایجان در مصاحبه با رادیو فردا می گوید:
امیر حسین موحدی: در پی کشته شدن جوانی بنام جلیل عابدی که با ندانم کاری یک مامور با شلیک مستقیم در مشکین شهر کشته شد، از غروب روز جمعه شهر دستخوش آشوب و اغتشاش گسترده ای شده به نحوی که الان که با شما صحبت می کنم زدوخورد شدیدی در شهر جریان دارد و تعداد زیادی دستگیر و مجروح شده اند. درمیان دستگیر شدگان روزنامه نگاران هم وجود دارند از جمله برادر من امین موحدی که در نقطه نامعلومی بسر می برند. از شهرهای همجوار هم خبر درگیری و مجروح شدن چندین نفر را دریافت کردیم اما شدت درگیری ها در مشکین شهر زیاد است . برای راه پیمایی روز شنبه برنامه ریزی گسترده ای اعلام شده است. از آذربایجان غربی هم گزارشی دریافت شده که در شهر ماکو درگیری ها تاغروب امروز ادامه داشت. با توجه به اینکه شهرستان نقده و اشنویه یک شهر محسوب می شوند، مناطق کردنشین و آذری نشین دارد. در این شهر با اینکه تلاش شده بین این اقوام جدایی بیاندازند ولی از هر دو قوم قربانی توطئه های افراد خودسر شده اند. متاسفانه تعداد دقیق تلفات را نمی توانیم بگیریم ولی دو شهر نقده و مشکین شهر حجم درگیری ها بسیار زیاد است. ولی با هوشیاری مردم کردزبان و ترک زبان خوشبختانه بین اقوام تفاهم کامل وجود دارد. اگر متعرضان به مردم از میان ماموران بیش از این بخشونت دامن نزنند ما انتظار داریم وضعیت آرام شود. ولی دستهای ناپیدایی هست که تلاش می کنند به این خشونت ها دامن بزنند.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

مسعود ملک (رادیو فردا): در این حرکت های اعتراضی خواست اصلی تظاهرکنندگان چیست؟

امیر حسین موحدی: خواست اصلی تظاهرکنندگان همچون سایر اقوام و ملت ایران احترام به حقوق بشر، رعایت عدالت و احترام به حقوق تمام اقوام است. بزرگترین خواستی که مطرح می شود، مراجعه به آرای عمومی وحق تعیین سرنوشت برای مردم ایران و آزادی و دموکراسی برای تمام مردم ایران از جلمه آذری زبانان است.

Copyright: gooya.com 2016