چهارشنبه 23 شهریور 1384

فراخوان عفو بين‌الملل برای نجات جان ٤ زندانی در خطر اعدام، ايران امروز

ایران امروز - دفتر مرکزی عفو بین‌الملل روز دوشنبه 12 سپتامبر طی اعلامیه ای از خطر اعدام قریب‌الوقوع چهار مرد کرد در زندان ارومیه خبر داده و از همه هواداران خویش خواسته که به مقامات ایرانی نامه نوشته و خواهان نجات جان این افراد شوند. در همان روز، دفتر عفو بین المل در امریکا از خطر اعدام جوان 22 ساله‌ای در زندان اهواز به اتهامی نامعلوم خبر داده و خواهان تلاش عموم مردم برای نجات این مرد شده است. متن این دو اعلامیه به ترتیب در زیر آمده است.


اعدام قريب الوقوع

MDE 13/054/2005
UA 235/05
12 سپتامبر 2005
بيم اعدام قريب الوقوع
ايران

ابوبکر میرزایی قادری
عثمان میرزایی قادری
قادر احمدی
جهانگیر بادوزاده

بر اساس گزارش‌های رسیده ، چهار مرد کرد که نام‌های آنها در بالا آمده است در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند. آنها در زندان ارومیه در غرب ایران بسر می برند.

سه نفر اول، از اهالی بوکان در استان آذربایجان غربی، ظاهرا به همکاری با حزب دمکرات کردستان ایران که یک گروه اپوزیسیون کرد می‌باشد، متهم شده‌اند. گفته‌ می شود که آنها جزو گروهی از سربازان ایرانی بوده‌اند که در سال 1984 توسط حزب دمکرات کردستان ایران دستگیر شده‌ و سپس به خاطر کرد بودن، آزاد شده‌اند. پس از این واقعه آنها مخفی شده‌اند، اما به نظر می رسد که در اوایل امسال به شهر بوکان بازگشته‌اند. مسئولان حکومتی از آنجاییکه حزب دمکرات کردستان این افراد را رها کرده‌ است، به همکاری آنان با این حزب مظنون شده‌ و اکنون پس از 21 سال، آنان را بازداشت کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌های تایید نشده، فرد چهارمی نیز در زندان ارومیه بنام جهانگیر بادوزاده در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارد. اتهام این فرد روشن نیست.


زمينه اطلاعات

حزب دمکرات کردستان ایران هدف خود را "استقرار یک ایران فدرال دمکراتیک و احقاق حقوق ملی کردها در کردستان ایران" اعلام داشته و بیان می دارد که "هیچگونه تروریستی و ... بمب گذاری در اماکن عمومی را نمی‌پذیرد."


ناآرامی‌ها در مناطق کردنشین ایران بدنبال کشته شدن فعال اپوزیسیون کرد، شوان قادری، آغاز گشت. این ناآرامی ها به کشته شدن چندین نفر و دستگیری‌های وسیع از جمله دستگیری مدافعین حقوق بشر انجامیده است. در روز 3 سپتامبر، اسماعیل محمدی، فرد کردی که به فعالیت در حزب ممنوعه کومله متهم شده بود، در زندان ارومیه اعدام شد. ( برای جزئیات بیشتر به اعلامیه UA 236/03 و MDE 13/028/03 و متعاقب آن رجوع کنید.) یک فرد کرد دیگر بنام محمد پنجوانی نیز همزمان به خاطر فعالیت در گروه کردی به نام اگری سور اعدام شد. عفو بین‌الملل بیم آن دارد که مقامات ایرانی در مقابله با ناآرامی‌های اخیر به شدت اعدام زندانیان کرد بیافزایند.


پيشنهاد عمل: لطفا درخواست نامه هاي خود را هر چه سریعتر به زبان انگليسي، فارسي، عربي يا زبان خود (حاوي مضامين زير) ارسال کنيد:

-بیان نگرانی عمیق درباره چهار فرد نامبرده شده که در خطر اعدام اعدام قریب الوقوع هستند؛
- درخواست از رهبر کشور، آیت‌الله علی خامنه‌ای، که حکم اعدام را لغو نماید؛
-پرسش درباره جزئیات محاکمه این افراد، از جمله اتهامات مشخص آنان، اینکه آیا حق داشتن وکیل مستقلی به انتخاب خود را داشته اند، و اینکه آیا آنها اجازه درخواست دادرسی مجدد در مورد اتهامات و محکومیت خویش، چنانچه در ماده 14(5) میثاق حقوق مدنی و سیاسی تصریح شده، داشته‌اند.

درخواست فرستاده شود به: (لطفا توجه داشته‌ باشید که شبکه ای-میل در ایران درست کار نمی کند. اگر نامه شما برگشت خورد، لطفا صرف نظر از علت برگشت، آن را دوباره بفرستید.)

رهبر جمهوري اسلامي
عاليجناب آيت الله سيد علي خامنه‌اي
رياست جمهوري، خيابان فلسطين، چهارراه آذربايجان، تهران، جمهوري اسلامي ايران
نمابر: 98 21 649 5880 (لطفا بنویسید "به دفتر حضرت آیته العظمی خامنه‌ای در قم برسد.)
اي-ميل: webmaster@wilayah.org (در جای موضوع بنويسيد: قابل توجه حضرت آيت الله العظمي خامنه اي، قم)
عنوان مخاطب: حضرت

رئیس قوه قضائيهحضرت آيت الله محمد هاشمي شاهرودي
وزارت دادگستري، پارک شهر، تهران، جمهوري اسلامي ايران
اي-ميل: lrjpr@iranjudiciary.org (در جای موضوع بنويسيد برسد به دست عاليجناب آيت الله شاهرودي)
عنوان مخاطب: حضرت

کپي در خواست به:سخنگوی مجلس
غلامرضا حداد عادل
مجلس شورای اسلامی
خیابان امام خمینی،
تهران، جمهوری اسلامی ایران
نمابر: 98 21 646 1746
عنوان مخاطب: جناب آقای

و نمايندگان معتبر سياسي ايران در کشور شما.

لطفا درخواست خود را هر چه سريعتر بفرستيد.

--------------------------------------------------------------------------------


12 سپتامبر 2005
UA 236/05
مجازات اعدام / بیم اعدام قریب الوقوع
ایران

مهدی غریب خانیان غمرودی، سن حدود 22 سال

مهدی غریب خانیان غمرودی بر اساس گزارش های رسیده قرار است در روز 18 سپتامبر در شهر اهواز در جنوب ایران اعدام شود. حکم اعدام وی به نظر می رسد که به تایید شورایعالی قضایی در تهران رسیده است. رهبر کشور ایران، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، این قدرت را در اختیار دارد که در این مرحله فرد را مورد عفو قرار دهد.

مهدی غریب خانیان غمرودی بنا به گزارش‌های رسیده توسط نیروهای امنیتی در دسامبر 2004 دستگیر شده است. علت دقیق دستگیری وی مشخص نیست. باور بر این است که وی دسترسی به مدافع حقوقی نداشته و نتوانسته است درخواست دادرسی مجدد نماید.

زمینه اطلاعات

سازمان عفو بين الملل مخالف مجازات اعدام به عنوان عنوان بیرحمانه‌ترین، غیرانسانی ترین، و توهین‌آمیز ترین مجازات است که مجازاتی در جهت نقض اعلاميه جهاني حقوق بشر و ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي است که ايران به آن متعهد مي باشد. ماده 6 ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي بيان مي دارد که در کشورهايي که مجازات اعدام لغو نشده صدور حکم اعدام جائز نيست مگر در مورد جدی‌ترین جنايات. ماده 14 همچنین حق دسترسی به مدافع حقوقی و دادرسی مجدد حکم توسط دادگاه بالاتر را تصریح می‌نماید.

پیشنهاد عمل: لطفا درخواست نامه هاي خود را با سرعت هر چه بيشتر (حاوي مضامين زير) ارسال کنيد:

- با این نکته شروع کنید که عفو بین‌الملل حقوق و مسئولیت‌های دولت ها را در اجرای عدالت برای کسانی که مرتکب جرم شده‌اند، به رسمیت می شناسد، اما مخالف مجازات اعدام به عنوان بیرحمانه‌ترین، غیرانسانی ترین، و توهین‌آمیز ترین مجازات است؛
- -از مقامات بخواهید که سریعا برای توقف اجرای حکم اعدام مهدی غریب خانیان غمرودی اقدام کنند، و حکم اعدام او را لغو سازند؛
- در مورد جزئیات دادگاه وی بپرسید، از جمله اینکه آیا او دسترسی به مدافع حقوقی داشته و هیچگونه استینافی علیه حکم صادره داده شده است.

درخواست فرستاده شود به:

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

رهبر جمهوري اسلامي
عاليجناب آيت الله سيد علي خامنه اي
رياست جمهوري، خيابان فلسطين، چهارراه آذربايجان، تهران، جمهوري اسلامي ايران
نمابر: 98 21 649 5880 (لطفا بنویسید "به دفتر حضرت آیته العظمی خامنه‌ای در قم برسد.)
اي-ميل: info@wilayah.org (در خط مربوط به موضوع بنويسيد: قابل توجه حضرت آيت الله العظمي خامنه اي، قم)
عنوان مخاطب: حضرت


رئیس قوه قضائيه
عاليجناب آيت الله محمد هاشمي شاهرودي
وزارت دادگستري، پارک شهر، تهران، جمهوري اسلامي ايران
تلگرام: رياست قوه قضاييه، تهران، جمهوري اسلامي ايران
فاکس: 98 21 879 6671 ) غير قابل اطمينان، لطفا بنويسيد برسد به دست مدير امور بين المللي، قضائي)
اي-ميل: lrjpr@iranjudiciary.org ( دفتر روابط عمومي دادگستري، لطفا بنويسيد برسد به دست عاليجناب آيت الله شاهرودي)
عنوان مخاطب: عاليجناب

کپي در خواست به:

ایران در حال حاضر در کشور امریکا نمایندگی ندارد. در عوض، کپی درخواست را به آدرس زیر بفرستید:

دفتر حفاظت منافع ایران
Iranian Interests Section
2209 Wisconsin Ave NW
Washington DC 20007
Phone: 202 965 4990
Fax: 202 965 1073

لطفا هر چه زودتر درخواست های خود را بفرستید. برای فرستادن درخواست‌ها پس از 18 سپتامبر با دفتر عفوبین‌الملل در کلرادو تماس بگیرید.

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'فراخوان عفو بين‌الملل برای نجات جان ٤ زندانی در خطر اعدام، ايران امروز' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016