سه شنبه 1 فروردین 1385

واهمه مقامات آمريکايى از رابطه‌ نزديک ايران با القاعده، صداي آلمان

روزنامه «لوس آنجلس تايمز» ديروز در گزارشى نوشت: «بعضى از محافل امنيتى آمريکا به استناد مدارک محرمانه‌اى که از راه ماهواره و استراق سمع الکترونيکى به دست آمده، اعتقاد دارند رژيم ايران مهماندار تعدادى از سران سازمان القاعده است و به مأموران عالى رتبه‌ی اين سازمان آزادى رفت و آمد مى‌دهد تا آنها براى عمليات شبکه‌هاى ترور برنامه‌ريزى بکنند.»

لوس آنجلس تايمز در گزارش بلندى (۲۰ مارس) ادعا می‌کند بخشى از محافل امنيتى و اطلاعاتى دولت آمريکا به اين نتيجه رسيده‌اند که، با وجود اختلافات ميان جناح‌هاى شيعه و سُنى در خاورميانه، رييس جمهور تازه‌ی ايران حاضر شده حضور القاعده و عمليات آن در خاک ايران را ناديده بگيرد تا موقعيت ايران در برابر قواى آمريکا در منطقه تقويت بشود.

چنين ادعاهايى از سوى کابينه‌ی بوش سه سال پيش در مورد عراق عنوان شده بود که زمينه‌ساز حمله‌ی نظامى به آن کشور شد. پس از اشغال عراق، روشن شد که دولت عراق و القاعده با يکديگر ارتباطى نداشته‌اند. چند تن ديگر از مأموران امنيتى آمريکا به لوس‌آنجلس تايمز گفته‌اند که اطلاعات موجود در مورد ايران قابل اعتماد نيست و نبايد به آنها بيش از اندازه بها داد.

با اين حال، اين روزنامه به نقل از گزارش نهايى کميسيون يازدهم سپتامبر می‌نويسد، تنى چند از کسانى که مظنون به شرکت در بمب گذارى‌هاى سال ۱۹۹۸ در سفارتخانه‌های آمريکا در شرق آفريقا هستند، در ايران به سر می‌برند و رژيم ايران حاضر به استرداد آن‌ها نشده است.

يکى از اعضاى عالى رتبه‌ی القاعده به نام سيف عادل، که از سوى آمريکا جايزه‌ای پنج مليون دلارى براى سرش تعيين شده، سال گذشته اعلاميه‌ای در مورد فعاليت‌هايش در ايران و عراق صادر کرد که به طور وسيع در شبکه‌ی اينترنت پخش شد. مقامات آمريکاى اين سند را معتبر می‌دانند. عادل نوشته است که در ابتدا بسيارى از زيردستان ابومصعب الزرقاوى در ايران بازداشت شدند اما به زودى همه دوباره به خاک عراق برگشتند.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 

اسناد محرمانه‌ی ماهواره‌ای آمريکا خبر از فعاليت و آمد و شد مأموران القاعده در خاک ايران می‌دهد. لوس‌آنجلس تايمز می‌نويسد: «احتمال می‌رود اعضاى القاعده، از جمله پسران بن لادن به نام‌هاى سعد و حمزه و نيز تعدادى از همسران و اقوام بن لادن و سخنگوى او سليمان ابوقيس در ايران به سر می‌برند.» همين طور: «سه عضو القاعده که اهل مصر هستند به نام‌هاى عبدالله محمد رجب مصرى (با اسم مستعار ابوخَير) صدر شوراى رهبرى القاعده؛ عبدالعزيز مصرى متخصص سلاحهاى بيولوژيک؛ و ابومحمد مصرى متخصص مواد منفجره و رهبر کمپ‌هاى آموزش نظامى، نيز در ايران‌اند.» رژيم ايران از حاميان دو سازمان بزرگ تروريستى مصر به نام «جهاد اسلامى» و «جماعت الاسلاميه» است.

يکى از وکلاى دموکرات مجلس نمايندگان آمريکا به نام «براد شرمن» که در کميته‌ی «تروريزم و گسترش هسته‌ای» عضواست و به مدارک محرمانه‌ی دولتى دسترسى دارد، گفته است: «ميران همکارى ميان تهران و القاعده قابل توجه است. مأموران کليدى موفق‌ترين سازمان تروريستى در تاريخ، در خاک دولتى که حامى شماره‌ی يک تروريزم است به سر می‌برند ... اين رويدادى است که نگرانى زيادى برمى‌انگيزد.» مقامات آمريکايى از اين واهمه دارند که يک جناح داخل حکومت ايران، حتا يک فرد بانفوذ، قادر است دسترسى مأموران القاعده را به تسليحات نظامى ايران امکان پذير کند.

لوس آنجلس تايمز می‌نويسد: «نمايندگان دولت ايران در سازمان ملل متحد در تماس‌هاى تلفنى متعدد اين روزنامه، حاضر نشده‌اند در پاسخ اين اتهامات با خبرنگار لوس آنجلس تايمز گفتگو کنند.»

عبدى کلانترى، گزارشگر صداى آلمان در نيويورک

دنبالک:

فهرست زير سايت هايي هستند که به 'واهمه مقامات آمريکايى از رابطه‌ نزديک ايران با القاعده، صداي آلمان' لينک داده اند.
Copyright: gooya.com 2016