سه شنبه 26 اردیبهشت 1385

اتحادیه اروپا: به شرط توقف غنی سازی اورانیوم در ایران، به برنامه هسته ای غیرنظامی و بدور از تولید سلاح کمک می کنيم، راديو فردا


منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در دیدار با سفیران و نمایندگا چین، روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیاتاکید کرد که هرگونه درخواست تعلیق یا مکث فعالیت های هسته ای ایران یک درخواست غیرمنطقی و غیرقابل پذیرش است. همزمان در بروکسل در پایان نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بیانیه ای منتشر شد. در این بیانیه از ایران خواسته شد که تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را معلق کند و ساخت نیروگاه آب سنگین در اراک را بحال تعلیق درآورد. بیانیه شورای اروپا بر حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای بر اساس ان پی تی پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای تاکید کرده و نوشته است مشروط بر آنکه تمام نگرانی های بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران از بین برود، اتحادیه اروپا آماده است به اجرای برنامه هسته ای غیرنظامی مطمئن و بدور از تولید سلاح های هسته ای ایران کمک کند.
بهمن باستانی


بهمن باستانی (رادیو فردا): منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی دیروز در تهران با سفیران چین و روسیه از سویی و با روسای نمایندگی های فرانسه، انگلیس و آلمان دیدار کرد. در نشست با سفیران چین و روسیه آقای متکی کوشید بر نقاط مشترک جمهوری اسلامی با حکومت های روسیه و چین در این بحران تاکید کند و با اشاره به اینکه پرونده ایران باید همچنان در آژانس بین المللی انرژی اتمی پیگیری شود گفت بررسی پرونده هسته ای ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد نهایتا به تضعیف این سازمان می انجامد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ادامه در مقام دفاع از روسیه در برابر آمریکا افزود آمریکایی ها درصدد حل و فصل این موضوع نیستند. زیرا منافع خود را در نظام ناعادلانه و برخورد گزینشی جستجو می کنند بطوریکه ظهور یک روسیه جدید را بر نمی تابند و در صدد تسلط بر منابع انرژی جهان حتی روسیه هستند.

در نشست دیگر با سفیران فرانسه و انگلیس و کاردار آلمان در تهران وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی گفت هرگونه درخواست تعلیق یا مکث فعالیت های هسته ای ایران یک درخواست غیرمنطقی و غیرقابل پذیرش است و بدون تردید رد خواهد شد.

همزمان با این دیدارها در بروکسل نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا جریان داشت که در پایان آن بیانیه ای منتشر شد حاوی شش بند. در این بیانیه آمده است ایران از پذیرش درخواست های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد خودداری کرده و همچنین در همکاری فعالانه با آژانس برای روشن شدن مسایل مهم از جمله مسایلی که ممکن است ابعاد نظامی داشته باشد کوتاهی کرده است.

شورای اتحادیه اروپا در بند 2 بیانیه نوشته است این شورا عمیقا از کوتاهی ایران از برداشتن گامهایی که آژانس و شورای امنیت این گامها را مهم تلقی می کند و همینطور تهدید مقامهای ایران از خودداری مبنی بر پذیرش چنین درخواستهایی در آینده متاسف است.

تبليغات خبرنامه گويا

advertisement@gooya.com 


شورای اروپا در این بیانیه از ایران خواسته است که تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را معلق کند و ساخت نیروگاه آب سنگین در اراک را بحال تعلیق درآورد. بیانیه شورای اروپا بر حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای بر اساس ان پی تی پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای تاکید کرده و نوشته است مشروط بر آنکه تمام نگرانی های بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران از بین برود، اتحادیه اروپا آماده است به اجرای برنامه هسته ای غیرنظامی مطمئن و بدور از تولید سلاح های هسته ای ایران کمک کند.

این اشاره بیانیه نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بطور خلاصه همانست که دیروز هاویه سولانا مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت. سولانا گفت طرح مشوق های تنظیم شده برای ایران حتی فراتر از طرح جامع مشوق های تابستان گذشته است. دربرگیرنده مشوق های اقتصادی و در صورت لزوم امنیتی.

دیپلمات های ارشد اروپایی در بروکسل طرح این پیشنهاد ها را که مورد آن جمعه آینده است آخرین بخت جمهوری اسلامی در مسیر دیپلماسی و گرفتن امتیاز از غرب و کاهش بحران موجود توصیف می کنند.

Copyright: gooya.com 2016